RDZENIE KOLB KUKURYDZY
TO POZOSTAŁOŚĆ ROLNICZA, KTÓREJ NADAJEMY WARTOŚĆ.
MAJĄ WYSOKĄ EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNĄ
ZNIKOMĄ EMISJĘ SZKODLIWYCH SUBSTANCJI.
SĄ DOSTĘPNE, LEKKIE, SUCHE, KALORYCZNE I PIĘKNE.
Po zbiorze ziarna kukurydzy na powierzchni pola pozostają resztki pożniwne, zwyczajowo nazywane słomą kukurydzianą. Materiał ten stanowi mieszaninę łodyg, liści, liści okrywowych i rdzeni kolb, różniących się pod względem właściwościami fizycznymi i chemicznymi.
Rdzenie kolb kukurydzy charakteryzują się, najszerszym ze wszystkich frakcji słomy kukurydzianej, stosunkiem C:N (węgla do azotu) wynoszącym średnio 100:1. Rdzenie kolb charakteryzują się również budową strukturalną złożoną z trzech rodzajów twardych tkanek. Wszystko to powoduje, że bardzo długo rozkładają się w glebie. Rdzenie kolb kukurydzy zawierają mało azotu, fosforu, potasu i magnezu (N, P, K, Mg) oraz siarki i chloru w porównaniu do słomy zbożowej.
Zbiór rdzeni kolb kukurydzy jako materiału energetycznego przy zastosowaniu technologii Power Maize® wpisuje się w strategię dwukierunkowego wykorzystania pola, tzn. produkcja ziarna przeznaczonego na paszę lud dla przemysłu spożywczego i biomasy energetycznej. Takie podejście nie wzbudza wątpliwości natur etycznej i przede wszystkim wpisuje się w strategię produkcji paliw tzw. drugiej generacji.
MOŻLIWA SKALA ZBIORÓW
RDZENI KOLB KUKURYDZY